Kalkulator efektów biznesowych
z tego artykułu dowiesz się, jak ustawić kalkulator efektów biznesowych dla Twojej organizacji.
Kalkulator efektów biznesowych pozwala na wyliczenie oszczędności, które przyniesie jej rozwiązanie zgłoszonych przez pracowników problemów.
Kalkulator wylicza potencjalne oszczędności na podstawie informacji, które wskaże osoba zgłaszająca problem w specjalnym formularzu. System na podstawie tych danych oraz specjalnie zdefiniowanego wzoru pokazuje konkretne oszczędności.
Twoim zadaniem jako Administratora jest konfiguracja takiego kalkulatora, czyli wskazanie efektów, w których możliwe jest wygenerowanie oszczędności np.: produktywność, jakość, bezpieczeństwo oraz ustalenie wzoru na podstawie, którego zostaną one wyliczone.
Aby ustawić kalkulator efektów biznesowych (Posłużę się przykładem efektu, jakim jest „Produktywność”):
- Najpierw przejdź do zakładki "Kalkulator efektów biznesowych", a następnie wybierz "Problemy". Znajduje się ona na pasku po lewej stronie ekranu.
- Następnie stwórz pierwszy efekt klikając w „Dodaj nowy”. Pokaże się formularz w którym wpisz nazwę, wybierz kolor oraz zdefiniuj zmienne, które pozwolą na jego wyliczenie i które pokażą się do uzupełnieni autorowi problemu.
- Dodaj pierwszą zmienną klikając „Dodaj zmienną”.
- W kreatorze wpisz w polu nazwa „Średnia pensja”, a w typie wybierz „Stały przelicznik”. Przyjmijmy sobie tutaj kwotę 6 000 zł brutto. Następnie kliknij „Zapisz”.
- W kolejnym kroku zdefiniuj zmienną jaką jest: „Liczba osób, której dotyczy problem”. Tutaj typem będzie liczba w przedziale od 1- 1000.
- Następnie należy utworzyć kolejną zmienną „Częstotliwość”. W tym wypadku posłużymy się listą (na minutę: 12000, na godzinę: 1600, na dzień: 200, na tydzień: 52, na miesiąc: 12 ,na kwartał: 4, na rok: 1).
- Przechodząc do kolejnych zmiennych konieczne jest zdefiniowanie Liczby wystąpień problemu ( liczba od 1-1000) czas stracony lub możliwy do zaoszczędzenia na jedno wystąpienie (liczba od 1-3000) oraz przelicznik pensji na minuty (przelicznik 9600).
- Gdy już zostały zdefiniowane zmienne, możemy przejść do ustalania wzoru. Wszystko ustawiamy metodą „przeciąg i upuść”. Na samym końcu ustalamy jednostkę, w której będzie liczony efekt.
Każdy z efektów możemy edytować oraz podejrzeć szczegółowe informacje, na temat zgłoszeń, w których został wypełniony kalkulator efektów biznesowych.