FAQ
w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące technicznej obsługi aplikacji Sherlock Waste.
1. Nie mogę się zarejestrować i/lub zalogować
Instrukcja rejestracji i logowania oraz baza wiedzy zawierają szczegółowe informacje o procesie rejestracji i logowania. Jeżeli po poprawnym wykonaniu każdego kroku nie uda Ci się zarejestrować, skontaktuj się z nami na team@sherlockwaste.com lub za pośrednictwem czatu.
2. Jakie problemy zgłaszać w aplikacji Sherlock Waste?
W Sherlock Waste możesz zgłaszać zbędne, zbyt skomplikowane lub czasochłonne zadania oraz czynności, usterki, błędy i nieefektywne procesy. Wszystko, co ma negatywny wpływ na organizację, atmosferę zespołu i Twoją satysfakcję z pracy jest warte dodania w aplikacji. Warto również zadać sobie pytanie, czy zgłoszenie kwalifikuje się pod kategorie problemów zdefiniowanych w firmie.
3. Czym różni się problem od pomysłu?
Problem to niezgodność pomiędzy tym jak coś powinno działać, a jak działa obecnie. Pomysł z kolei to propozycja konkretnego sposobu działania mającego na celu eliminacje problemu.
4. Czy zamiast problemu mogę od razu zgłosić pomysł?
Jest to niemożliwe. Pomysł jest zawsze konkretną propozycją rozwiązania danego problemu.
5. Czy mogę dodać problem jeżeli nie wiem jak go rozwiązać?
Oczywiście! Nie musisz mieć gotowego rozwiązania. Inni pracownicy firmy z pewnością wpadną na kilka świetnych pomysłów, z których osoba odpowiedzialna wybierze ten najbardziej adekwatny do rozwiązania problemu.
6. Co będzie się działo ze zgłoszonym przeze mnie problemem?
Po dodaniu problemu uruchamia się proces jego rozwiązywania, który możesz śledzić za pomocą statusów zgłoszeń.
7. Czy dostanę powiadomienie, gdy zgłoszony przeze mnie problem zmieni status?
Tak, za każdym razem gdy Twój problem zmieni status, otrzymasz stosowane powiadomienie w aplikacji.
8. Kim jest "osoba odpowiedzialna" oraz kogo wybrać jako osobę odpowiedzialną?
Rolą osoby odpowiedzialnej jest rozwiązanie problemu. Aplikacja automatycznie podpowie, do kogo należy kierować dane zgłoszenie. Jeżeli chcesz, by osobą odpowiedzialną był inny pracownik niż sugerowany przez system, wybierz go z listy lub wyszukaj po imieniu i nazwisku.
9. Jak mogę sprawdzić, kto jest osobą odpowiedzialną za moje zgłoszenie?
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej znajdziesz w zakładce "Zarządzanie zgłoszeniami" w kolumnie Osoba odpowiedzialna lub na Wallu aplikacji mobilnej.
10. Czy mogę wybrać siebie jako osobę odpowiedzialną za zgłoszenie?
Tak, jeżeli jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problem. Upewnij się, że posiadasz wymagane kompetencje. Możesz w tym celu porozmawiać ze swoim przełożonym.
11. Czy wszystkie moje zgłoszenia będą widoczne dla pozostałych użytkowników?
Domyślnie zgłoszenia są widoczne dla wszystkich pracowników. Rozszerzona wersja aplikacja zawiera funkcje ograniczenia widoczności problemu oraz zgłoszenia anonimowego.
12. Co zrobić gdy nie wiem jaką kategorię wybrać lub/i kogo przypisać jako osobę odpowiedzialną?
Postaraj się wybrać kategorię, która intuicyjnie najbardziej pasuje do charakteru twojego zgłoszenia. Jeżeli wskażesz ją nieprawidłowo, korekty dokona osoba odpowiedzialna. W sytuacji gdy nie wiesz, kogo ustawić jako osobę odpowiedzialną zostaw automatycznie przypisanego pracownika lub wskaż lidera zespołu.
13. Czym różni się "Mam to samo" od "Lubię to"?
Reakcje "Mam to samo" dodaje się do problemów, z którymi miało się bezpośrednią styczność, co pozwala ukazać skalę ich występowania. Z kolei "Lubię to" służy do głosowania na najlepsze pomysły.
14. Czy mogę edytować lub usunąć dodany problem, pomysł bądź komentarz?
Tak, możesz. Pamiętaj jednak, że edycja problemu i pomysłu jest możliwa tylko wtedy, gdy ma status "Zgłoszono" lub "W trakcie analizy".
15. Czym są tagi oraz czy mogę stworzyć własny tag?
Tagi umożliwiają porządkowanie problemów według słów kluczowych. Nie można stworzyć własnych tagów, są one predefiniowane przez Administratora firmy.
16. Jakie są zasady punktacji?
Zasady przyznawania punktów zostały określone przez Twoją firmę. Jeżeli masz wątpliwości lub pytania w tej materii, zwróć się do Administratora aplikacji.
17. Kiedy zgłosić nadużycie?
Nadużycie należy zgłosić gdy zgłoszenie swoją treścią nie spełnia przesłanek problemu/pomysłu (dodany problem w rzeczywistości jest pomysłem, bądź na odwrót); problem powinien zostać dodany w innym systemie, ma błędnie przypisaną osobę odpowiedzialną lub kategorię; zgłoszenie jest duplikatem bądź jego treść jest obraźliwa.
18. Na ten moment nie dostrzegam żadnych problemów, ale chce się zaangażować w doskonalenie firmy. Co mogę zrobić?
Aktywność w aplikacji ma kilka wymiarów. Pierwszym z nich jest regularne przeglądanie dodanych zgłoszeń i wchodzenie z nimi w interakcję poprzez dodanie "Mam to samo", gdy problem dotyczy także Ciebie lub "Lubię to", gdy podoba Ci się pomysł na rozwiązanie. Możesz również dzielić się swoimi pomysłami na usprawnienia lub dodawać komentarze.
19. Co zrobić gdy nie mam wystarczających danych potrzebnych do uzupełnienia formularza kalkulatora efektów biznesowych lub/i kalkulatora kosztów pomysłu?
Wypełnij formularz zgodnie z posiadanymi informacjami — jeśli nie możesz uzupełnić danych dla danej zmiennej, zostaw to pole puste. Pamiętaj również, że wypełnienie kalkulatora jest potrzebą i mile widzianą praktyką, ale nieobowiązkową.